Zieleń w betonie architektonicznym
Twoja zieleń Twoim stylem życia
Sezon zieleni na tarasie i balkonie warto rozpocząć od przemyślenia, jaki chcemy uzyskać efekt: zielony czy kolorowy. Kolejnym ważnym elementem jest pytanie, jakie mamy możliwości zajmowania się naszymi „małymi terenami zielonymi” oraz najważniejsze – jak kształt i rodzaj doniczek na balkonie wpłynie na podkreślenie aranżacji naszego wnętrza.
Dziś, mając ogromną paletę możliwości, w świadomy sposób kreujemy styl wokół nas, z uwagą dobieramy detale – zarówno stałe elementy mieszkania, jak i ruchome, takie jak meble i kwiaty. Każdy drobiazg wyraża nas w pewien sposób, dlatego kreowanie naszego otoczenia jest tak bardzo przyjemne.
W podobny sposób patrzymy na taras przed domem lub balkon naszego mieszkania. Szczęśliwie skończyły się czasy, kiedy balkon był miejscem, gdzie trzymaliśmy niepotrzebne rzeczy. Dziś klęska urodzaju dostępnych elementów do aranżacji tych miejsc może spowodować zawrót głowy i często spontaniczne, nietrafione decyzje zakupowe. Balkony są dziś postrzegane jako nieodzowny element naszego letniego życia codziennego, zapraszają do indywidualnych aranżacji zgodnych ze stylem wnętrza, w którym spędzamy zimę.
Podłoga na tarasie lub balkonie – czy jest jedno dobre rozwiązanie?
Zacznijmy od podłogi, która będzie elementem stałym i niezmiennym. Cokolwiek postawimy na tarasie czy balkonie, będzie albo pasować do podłogi, albo wzbudzi dysonans. W zależności od usytuowania podłoga może być bardziej lub mniej narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednak trzeba pamiętać, że w naszej szerokości geograficznej doświadczymy wszystkich zalet i wad czterech pór roku. Jeśli więc nie lubimy ciągłych remontów i napraw, malowania, bejcowania, to najlepszym rozwiązaniem będzie materiał twardy, odporny na złe warunki, pasujący do każdego stylu.
I tu jest moment, by spojrzeć na podłogę w naszym mieszkaniu. Jeśli mamy piękną drewnianą klepkę lub wygodne w użytkowaniu panele, to zwykłe szare płyty lub kamień odetną wizualnie balkon lub taras od reszty mieszkania. Wtedy na pomoc przychodzi beton architektoniczny, który jak kameleon dopasowuje swoje wzory, fakturę i formę do potrzebnego stylu. Na naszym tarasie lub balkonie możemy mieć beton szary i pasujący do industrialnego wnętrza naszego domu. Możemy też mieć beton, który wizualnie jest kamieniem lub drewnianymi płytami z pięknie ułożonymi słojami w dowolnym kolorze i wielkości. Pokrycie tego materiału emulsją hydrofobową zabezpieczy go przed deszczem, silnym słońcem, spadającym z dachu śniegiem. Wszelkie zabrudzenia, które powstaną przy normalnym użytkowaniu, można będzie z niego zmyć zwykłą wodą z powszechnie używanym detergentem.
Rośliny mieszkające w betonie
Atmosferę tarasu lub balkonu budujemy przede wszystkim elementami ruchomymi. A najważniejsza na tarasie jest zieleń. Dobieramy ją do naszych preferencji estetycznych, ale również do stylu życia. Jeśli często wyjeżdżamy na weekendy, nie sprawdzą się kwiaty, które pięknie ubarwiają otoczenie, ale wymagają ciągłej opieki. Lepsze będą iglaki i drzewka w dużych donicach, którym nie zrobi różnicy nasza dłuższa nieobecność. Zioła w płaskich i szerokich doniczkach z betonu architektonicznego będą bezcenne, jeśli w naszej kuchni lubimy kreować smaki. Będą również pięknie pachnieć w słońcu i stworzą niebanalne kompozycje zależące jedynie od naszego pomysłu i nastroju danego dnia.
Szeroka gama kolorów, wzorów, kształtów i rozmiarów doniczek oraz donic z betonu architektonicznego pozwala na zaspokojenie każdej fanaberii aranżacji zieleni zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, z dbałością o wzajemne dopasowanie detali naszego otoczenia.
Jak dobrać donice z betonu, żeby nasze kwiaty były w niej szczęśliwe?
Pamiętajmy, że w doborze doniczek do kwiatów nie kierujemy się jedynie naszym gustem. Nie będzie nam miło przebywać pośród marniejących roślin, choćby nasza aranżacja form i koloru balkonu lub tarasu była nawet najpiękniejsza.
Kilka praktycznych rad:
- zbyt mała donica z betonu architektonicznego spowoduje, że korzenie rozrastać będą się zbyt „ciasno”, co odetnie roślinie tlen i wilgoć, czyli składniki niezbędne do zdrowego wzrostu,
- zbyt duża donica z betonu, spowoduje, że zbędna gleba będzie zbyt mokra, a korzenie rozrosną się zbyt mocno w stosunku do górnej części, co też nie jest dobre,
- wysokość donicy powinna być równa 1/3 wysokości rośliny – donice z betonu dobieramy więc do wielkości bryły korzeniowej, a roślinę przesadzamy do większych donic wraz ze wzrostem naszej rośliny,
- rośliny przebywające w miejscach bardzo nasłonecznionych powinny mieć większe doniczki,
- donice betonowe, w przeciwieństwie do doniczek plastikowych oraz metalowych, nie kumulują ciepła, co jest bardzo istotne, by rośliny dobrze się rozwijały.
Kiedy już dobraliśmy wielkość donic do naszej ulubionej roślinności, zastanówmy się nad ich kształtem w sposób praktyczny.
- W wąskich donicach sadzimy draceny, iglaki, palmy. Jak napisałam, nie są zbyt wymagające, a wąska i wysoka donica pozwoli zaoszczędzić miejsce na balkonie, tarasie lub w domu.
- Krzewy i małe drzewka najlepiej się czują w donicy ogrodowej o średnicy około 50 cm.
- Szerokie, płytkie donice doskonale nadają się do kaktusów, drzewek bonsai, nowalijek. Donice tego typu doskonale sprawdzą się w domu oraz optycznie powiększą taras. W takich doniczkach z wyglądu przypominających misy doskonale wyglądają wszystkie sukulenty, czyli rośliny gruboszowate. Ze względu na obłe kształty doniczki oraz miękki i miły wygląd rośliny, mają one dobrą sławę wśród poszukiwaczy dobrej energii Feng Shui w domu oraz jego otoczeniu.
- Donice niskie i podłużne są idealne do roślin sezonowych. To donice idealne dla kolorowych i sezonowych kwiatów, które będą się w nich najlepiej czuły. Fantastycznie wyglądają w nich zwyczajne zielone trawy będące naturalnością samą w sobie, pasujące do wnętrz industrialnych.
- Duże betonowe donice wykorzystujemy głównie na zewnątrz, np. na tarasach, dużych balkonach, ogrodach publicznych, miejskich parkach. Donice są ciężkie, wytrzymałe na warunki atmosferyczne oraz stabilne.
Teraz kiedy już wiemy, jak zrealizować naszą wizję tarasu lub balkonu, weźmy się do pracy, a w weekend zasiądźmy na nim z kubkiem pysznej kawy lub filiżanką herbaty wśród szczęśliwej zieleni zamieszkałej w betonie….