
Nowoczesne ogrodzenia z betonu architektonicznego - jakie wybrać? Dlaczego warto się na nie zdecydować.
Naturalny wygląd materiału sprawia, że ogrodzenia z betonu architektonicznego łatwo wpisują się w prawie każde otoczenie, zwłaszcza w przypadku budynków o nowoczesnej i minimalistycznej bryle. Nowoczesne ogrodzenia z betonu, powstają na dwa sposoby - słupki oraz murki mogą zostać wylane na miejscu budowy lub powstawać znaczne szybciej, na bazie gotowych elementów prefabrykowanych i to na tych technologiach skoncentrujemy się w tym artykule.
Czym się charakteryzują powyższe typy ogrodzeń? Ogrodzenie z bloczków betonowych czy ogrodzenie z murków betonowych? Czyli wszystko to co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego dla naszych potrzeb ogrodzenia.
Ogrodzenia wykonane z wysokiej jakości betonu architektonicznego charakteryzują się przede wszystkim wyjątkową trwałością i będą i służyć przez długie lata. Wiele z gotowych betonowych elementów jest dodatkowo zbrojona, co znacząco podnosi ich odporność na pękanie. Beton dobrze znosi działanie warunków atmosferycznych – silne nasłonecznienie, niskie temperatury lub wysoka wilgotność nie wpływają na jego wygląd i stan. Zastosowanie odpowiednio wzbogaconej mieszanki sprawia, że beton nie chłonie wody, a produkty są odporne na zabrudzenia, dlatego łatwo je utrzymać w czystości.
Rodzaje ogrodzeń betonowych – które wybrać?
- Ogrodzenie betonowe prefabrykowane – składa się z gotowych elementów, które można w prosty sposób zamontować na przygotowanym wcześniej fundamencie i podłożu
- Ogrodzenie betonowe wylewane – to alternatywa dla poprzedniego ogrodzenia, jednak cechuje je o wiele dłuższy proces montażu. Posiadają one pełną konstrukcję, która często dla lepszego efektu wizualnego, wykańczana jest płytami z betonu architektonicznego
- Ogrodzenie z bloczków betonowych – to również gotowe rozwiązanie, do szybkiego montażu, najczęściej wykonuje się z nich podmurówkę, ściany i słupy ogrodzeniowe, całość uzupełniając przęsłami metalowymi lub drewnianymi, ale wcześniej wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża.
Murki ogrodzeniowe prefabrykowane Torsten „typu L” , stanowią doskonałe rozwiązanie w nowoczesnej i tradycyjnej architekturze, w obrębie posesji jednorodzinnych, osiedli, czy też budynków użytku publicznego. Tworzą wizualnie jednolite ogrodzenie, które zapewnia właścicielom posesji poczucie prywatności w ogrodzie. Dzięki zatopionemu w murach zbrojeniu, są wytrzymałe i odporne na pękania, a zastosowany do ich produkcji najwyższej klasy beton architektoniczny nadaje im niepowtarzalny i nowoczesny wygląd.
Elementy typu L, nie wymagają typowego fundamentu, konieczne jest tylko wykonanie ławy fundamentowej, na której ustawia się prefabrykaty. W spodniej części elementów umieszczone są stopki gwintowane, które umożliwiają łatwą regulację wysokości elementów, dzięki czemu w krótkim czasie można uzyskać finalny efekt. Ścianki betonowe L mogą być także dodatkowo ozdobione dowolnym totem-napisem tj. adres czy nazwa firmy, który nada im oryginalnego i wyjątkowego wyglądu .
Ogrodzenie wylewane - wykańczane płytami z betonu architektonicznego,
Ogrodzenia betonowe wylewane, są trudniejsze i bardziej czasochłonne w montażu od innych ogrodzeń tego typu, ponieważ wymagają wykonania deskowania. Konieczne jest tu przygotowanie stóp i ław fundamentowych, a także zachowanie dylatacji, które ochronią konstrukcję przed pękaniem w czasie jej osiadania. Wykorzystanie płyt z betonu architektonicznego Hygge produkcji Artline, przy budowie ogrodzenia daje inwestorom oraz projektantom niemalże nieograniczone możliwości. W przypadku wykorzystania tej technologii do stworzenia niepowtarzalnego ogrodzenia mamy dowolność w zakresie doboru wymiarów czy grubości płyt (od 7 mm), co umożliwia efektowną realizację różnorodnych projektów. Można nimi obłożyć wcześniej wybudowany mur z bloczków betonowych lub szalunkowych bloczków zalewowych (w tym przypadku mamy większą dowolność grubości). Istnieje również możliwość zamontowania płyt do słupków aluminiowych lub stalowych za pomocą kotew (w tym przypadku nie ma konieczności budowania konstrukcji ogrodzenia z bloczków).
Decydując się na to rozwiązanie, przy pracach wykończeniowych, należy zadbać o staranność i dokładność wykonania, by ogrodzenie stanowiło ozdobę posesji.
Ogrodzenia z bloczków betonowych wykonanych z betonu architektonicznego są dość ciężkie, a zatem muszą być oparte na solidnym fundamencie. Trzeba go wykonać na całej długości płotu. Ławy fundamentowe powinny być umiejscowione poniżej granicy przemarzania gruntu. Zapobiegnie to degradacji fundamentów przez wody gruntowe i pękaniu betonu. Bloczki ogrodzeniowe OSLO wykonane z betonu architektonicznego SCC to łatwe oraz szybkie w montażu rozwiązanie, które pozwala na stworzenie bardzo ekskluzywnego i niepowtarzalnego ogrodzenia. Aby bloczki były w pełni funkcjonalne i przez lata zachowały swój elegancki wygląd, zostały zaimpregnowane w procesie produkcyjnym specjalistycznym impregnatem hydrofobowym i są odporne na działanie warunków atmosferycznych. System nie wymaga fugowania. Poszczególne warstwy bloczków układane są na kleju, a następnie - po uszczelnieniu zalewane mieszanką betonową.
Ogrodzenia wykonane z betonu, ze względu na liczne zalety, są rozwiązaniem stosowanym coraz chętniej. Dotyczy to zarówno prywatnych posesji, jak i terenów publicznych czy przemysłowych. Płot z betonu architektonicznego doskonale zabezpiecza przydomową posesję, jednocześnie świetnie komponując się z jej aranżacją i stylem.
Jeżeli zdecydowaliście się na beton architektoniczny, jako materiał na Wasze ogrodzenie, to warto go wpleść w aranżację całej przestrzeni wokół domu, korzystając z bardzo szerokiej gamy produktów do aranżacji ogrodów tj. ławki, donice czy murki oporowe.
Efekt? Wyjątkowo nowoczesny, pięknie skomponowany, prosty, a jednocześnie wyróżniający się spośród całej linii domów!